Jednym z największych problemów na jakie napotykamy podczas zakupów jest kolor metali.
Odcieni jest mnóstwo podobnie jak przy innych materiałach i tak jak wielu jest ludzi na świecie tak samo wiele pojawia się nazw mających ułatwić wyobrażenie sobie barwy. Postanowiłam ten wpis poświecić „ocechowaniu” kolorów z jakimi mamy do czynienia przy zakupach elementów metalowych
Na dzień dzisiejszy bardzo popularna stała się biżuteria z antycznego złota. Fakt – zasłużenie. Bransoletki, kolczyki i inne ozdoby z antycznego złota dają naprawdę cudowne efekty. Jednak co dalej… jaki to właściwie jest kolor? Przecież mamy także kolory typu złoto, czy też antyczny brąz, które często są do siebie bardzo podobne. Ciężko jest znaleźć jakiś punkt odniesienia. Dlatego też taka karta, gdzie są wyszczególnione metale z określonymi nazwami kolorów powinna bardzo pomóc.
Oczywiście uczulam wszystkich iż jednoznaczne określenie barwy jest niemożliwe – podobnie jak w przypadku kamieni naturalnych czy nawet zwykłych koralikach. Sami dobrze wiecie ile odcieni jesteście wstanie przywołać w swoich głowiach, gdy ktoś Wam powie, że kupił sobie np. fioletową bluzkę… a zwłaszcza kobiety :) Tak jak poniżej. Mamy kolor ciemno srebrny oraz oksydowany. Widać jak duża jest różnica w odcieniach.
Zwracam również uwagę na pewne nieścisłości. Często sugerujemy się nazwą koloru uważając, że jet to materiał z jakiego wykonano produkt. Nic podobnego. Kolor produktu określony mianem „posrebrzany” nie oznacza, że jest on wykonany ze srebra, tak samo jak nie mówi o tym by był to element platerowany srebrem. (czyli pokrywany cienka warstwą srebra).
Podobnie sytuacja ma się z produktami koloru miedzianego, czy też platynowego. Odnosi się tylko i wyłącznie do barwy tych elementów, które są zbliżone do kolorów metali znajdujących się w przyrodzie.
Mam nadzieję, że ten wpis jak i karta kolorów pomogą Wam w dobieraniu elementów:)
Poniżej prezentuję Wam kartę kolorów metali:
Pozdrawiam.